سرعت

می توان گفت اسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت زمانیکه ایران در نهمین دوره مسابقات آسیایی اسکیت سرعت تایوان شرکت نمود، هر چند که به علت نبود اطلاعات کافی در مورد چگونگی مکانی که مسابقه در آن برگزار می شد و نحوه برگزاری آن و غیره ، تیم ملی نتوانست به نتایج قابل توجهی دست پیدا کند اما این سفر به پیشرفت چشمگیر این رشته در کشور کمک شایانی نمود . البته تا قبل از آن هم مسابقات خوبی در کشور با کم و کاستیهایی برگزار می شد که این مسابقات از سال ۱۳۷۳ به بعد به صورت رسمی زیر نظر هیئت اسکیت و بعد از آن زیر نظر انجمن اسکیت تا به امروز برگزار شد .

شاخه های اسکیت سرعت و مواد آن :

شرایط مسابقات اسکیت با توجه به مکانهایی که در آن به رقابت می پردازند متفاوت می باشد و به شاخه های زیر تقسیم میشود :
۱) Time trials
۲) Team  time trials
۳) Elimination
۴) Mass start distance race
۵) Endurance races
۶) Point –to – point race
۷) Relay races
۸) Stay races
۹) Pursuit races
۱۰) Elimination + Point – to Point race

زمینهایی که مسابقات اسکیت سرعت در آن برگزار می شود :

الف – داخل سالن ( in door   )

مسابقاتی است که داخل سالن  و به طور معمول مسافتهای کوتاه در آن برگــــزار می گردد .که معمولا اندازه یک دور آن ۱۰۰ متر  یا ۲۰۰ متر میباشد  که در ۱۰۰ متر به صورت flat ودر ۲۰۰ متر بصورت  flat  و شیبدار  می باشد.

ب – خارج از سالن ( Out door   )

این مسابقات خارج از سالن برگزار می گردد و به دو نوع تقسیم می شوند :
۱ – Track    : مسابقاتی است که داخل پیست برگزار می شود  و اندازه یک دور آن به طور معمول ۲۰۰ متر الی  ۵۰۰ متر می باشد . ( در مسافتهای مختلف و مسیر بسته با منحنی‌هایی مسدود مانند دور دریاچه استادیوم آزادی)
۲ – Road    : مسابقاتی است که خارج از پیست و در جاده برگزار می شود ( در مسافتهای مختلف در هر جاده صاف قابل انجام است. مثلاً در جزیره کیش در جاده ساحلی آن مسابقات انجام می‌شود. )